آژاکس (Ajax) چیست؟ طراحی سایت و فناوری های جدید

طراحی سایت و فناوری Ajax(آژاکس)

طراحی سایت این روزها با نام Ajax(آژاکس) گره خورده است، در تمامی محافل و فروم های مرتبط با طراحی سایت همواره فناوری Ajax به عنوان جدیدترین فناوری دراین زمینه شناخته می شود. تمامی سایتهای بزرگ همچون google و yahoo از این فناوری استفاده می کنند.

Ajax (آژاکس) چیست؟

Ajax چیست ؟ ajax در واقع سرنام عبارت (Asynchronous JavaScript and XML) و به معنی “ترکیب نامتقارن جاوا اسکریپت و xml می باشد. با توجه به این معنی می توان گفت “آژاکس” از ترکیب چند فناوری مهم تشکیل شده است .

از جمله این فناوری ها می توان به چند فناوری مهم طراحی سایت اشاره کرد:

 • پیاده سازی استاندارها با CSS و XHTML
 • ایجاد تعامل بالا با کاربران از طریق DOM-document Object Model
 • تبادل اطلاعات با استفاده از XSLT و XML
 • تبادلات سمت کاربر با XMLHttpRequest
 • استفاده بهینه از فناوری Java Script

مقایسه وب کلاسیک و وب مدرن با بکارگیری آژاکس(Ajax)

  • در طراحی سایت های گذشته ساختار درخواستهای وب بر این اساس بود که درخواست کاربر به سمت سرور ارسال می شد و بعد از پردازش یک صفحه وب html به سمت مشتری باز می گشت اما امروزه با بکار گیری فناوری Ajax بجای بارگذاری و تغییر کل صفحه تنها قسمتی که مورد نظر کاربران است تغییر می کند. این مهمترین اصل در فناوری Ajax است که بعضا از آن به عنوان جادوی وب نیز یاد می شود و مهمترین پاسخ به سوال Ajax چیست؟ خواهد بود.
  • طبیعت برنامه های Ajax در طراحی سایت از Start-Stop-Start-Stop پیروی می کنند که همان فعل و انفعالات کاربر و سرور در وب از طریق موتور Ajax است، این موتور وظیفه برقراری ارتباط بین واسطی که کاربر می بیند و در حقیقت به کاربران این توانایی را می دهد که بدون ارتباط کامل با سرور با برنامه نیز تعامل داشته باشد. و این به این معنی خواهد بود که دیگر هرگز برای رسیدن به پاسخ خود در یک وب سایت صفحه ی سفیدی که فقط دارای یک ساعت شنی می باشد را مشاهده نخواهید کرد.
  • مزایای این فناوری قدرتمند به اینجا ختم نمی شود، از مزایای دیگر آن نیز می توان به کاهش فوق العاده مصرف ترافیک و پهنای باند کاربران اینترنت اشاره کرد. چراکه در وب سایت های کلاسیک معمولا بعد از باز کردن هر لینک حجم تمام سایت دانلود می شود و در اینحالت حجم بسیار زیادی از همین راه مصرف خواهد شد. در حالیکه در فناوری Ajax از مصرف این حجم خبری نیست.و اگر این تکنولوژی در تمامی وب سایت های جهان پیاده سازی شود، اتفاقی که خواهد افتاد افزایش چند برابری سرعت اینترنت و همچنین کاهش چشمگیر مصرف ترافیک در تمامی جهان خواهد بود

در پایان می توان با اشاره به چند نرم افزار قدرتمند که در زمینه طراحی سایت از فناوری Ajax استفاده می کنند اشاره کرد، یکی از بارز ترین این web application ها می توان به نسحخه بتا yahoo اشاره کرد که هم اکنون در اختیار معدود افرای است که هزینه های گزافی را پرداخت کرده اند. و یا حتی آخرین ورژن Google Map که تماما از این فناوری ارزشمند بهره می گیرد