۲۰ دلیل برای استفاده از فایرفاکس به جای اینترنت اکسپلورر

 

در زیر ۲۰ دلیل مهم برای انتخاب فایرفاکس به جای اینترنت اکسپلولر ذکر شده است .

 

 1. امنیت : یکی از مهمترین نکات بارز این مرورگر امنیت بسیار بالاتر فایر فاکس نسبت به IE می باشد . بدین معنی که با استفاده از فایر فاکس شما بسیار کمتر مورد حملات ویروسی قرار می گیرید .

 2. سرعت : دومین گزینه برتری FF ( فایرفاکس ) نسبت به IE سرعت بالاتر این مرورگر می باشد . بدین معنی که صفحات اینترنتی بسیار سریعتر در این مرورگر بارگذاری می شوند و برای اکثر ما که از اینترنت هایی با سرعت پایین استفاده می کنیم مزیت بسیار جالبی می باشد .

 3. امکان Tab Browser: در فایرفاکس پنجره های جدید در یک تب (در داخل همان پنجره ) بازگشایی می شوند و این عمل باعث می شود که اولا محیط Taskbar ویندوز شلوغ نشود و دوم دسترسی سریعتر به سایتهای موجود در تب می باشد ، البته به تازگی IE هم در نسخه ۷ از مرورگر خود که البته هنوز بتا است ، این قابلیت را اضافه کرده است … ولی این کجا و آن کجا !

 4. دسترسی همیشگی به موتورهای جستجو : در FF ( همون فایر فاکس دیگه … ) شما به راحتی می توانید در موتورهای جستجو معروف از قبیل گوگل ، یاهو ، آمازون ، ای بی ، انسور و دیگر موتورهای جستجو ، به جستجو بپردازید بدون اینکه نیازی به تایپ آدرس موتور جستجو باشد . امکانی که در IE وجود ندارد .

 5. امکان Import از مرورگر های دیگر : فایر فاکس همچنین می تواند اطلاعاتی از قبیل : History و کوکی ها و پسوردها و اطلاعاتی که در فرمها وارد کرده اید (در مرورگر های دیگر ) را Import کند .
 6.  
 7. ذخیره سریع صفحات لود شده به طور کامل : در IE، حتما برایتان پیش آمده که مثلا وارد سایتی شده اید و وقتی قصد ذخیره آن صفحه را دارید ، یا باید خیلی منتظر شوید تا صفحه ذخیره شود و یا اینکه پیغامی را خواهید دید که مبنی بر این است که شما نمی توانید این صفحه را ذخیره کنید .
  و دومین مشکل هم عدم ذخیره کامل سایتها می باشد بدین معنی که مثلا اگر در صفحه ای ، یک یا چند فایل فلش موجود باشد ، پس از ذخیره صفحه مشاهده خواهید کرد که فلشها ذخیره نشده اند و در اینگونه موارد می بایستی از نرم افزارهای جانبی برای اینکار استفاده کنید …… اما در مقابل مرورگر فایر فاکس اولا تمامی صفحات را ذخیره میکند ( آن هم به طور کامل یعنی همراه با تمامی تصاویر و حتی فلشهای به کار رفته ) و ثانیاً اگر صفحه به طور کامل لود شده باشد ، بدون لحظه ای تامل صفحه ذخیره می شود و دیگر خبری از یک پنجره ذخیره که باید مدتی برای آن در اینترنت اکسپلولر منتظر می شدید نیست !

 8. افزایش توانایی های برنامه با نصب پلاگینها : از دیگر مزیتهایی که FF نسبت به IE دارد امکان نصب پلاگینها می باشد . بدین معنی که شما می توانید با نصب پلاگینها قابلیتهای فایرفاکس را افزایش دهید . که بعدا حتما در مورد پلاگینهای آن صحبت خواهیم کرد .
 9.  
 10. دارا بودن فایل منیجر : از دیگر مزیتهای FF نسبت به IE دارا بودن فایل منیجر می باشد که شما را در دانلود هرچه بهتر و سریعتر فایلها یاری می کند .
 11.  
 12. استفاده از کلیدهای میانبر بیشتر : یکی از مواردی که کاربران حرفه ای بسیار از آن استفاده می کنند کلیدهای میانبر می باشد که کار با اینترنت را سریعتر و لذت بخش تر می کند و البته در فایرفاکس این کلیدها بسیار بیشتر می باشند . از جمله : شما در IE مثلا برای تایپ سایتی هایی که دارای دامین دات کام هستند کافی بود نام سایت را نوشته و کلیدهای ترکیبی Ctrl+Enter را بزنید ولی برای سایتهای دات نت و همچنین دات ارگ فکری نشده است ولی در FF می توانید برای سایتهای دات نت کلیدهای ترکیبی Shift+Enter و برای سایتهای دات ارگ کلیدهای Ctrl+Shift+Enter را بزنید ، و یا می توانید برای ذخیره یک صفحه کلیدهای Ctrl+S را بزنید و یا برای دسترسی به سرس صفحه نمایش داده شده کلیدهای Ctrl+U را بزنید و بسیاری دیگر از کلیدهای میانبر دیگر . لازم به ذکر است تمامی کلیدهای میانبر در IE نیز در فایرفاکس انجام پذیرند .
 13.  
 14. قابلیت Bookmark : در مورد Bookmark قبلا در سایت توضیحات مفصلی را همراه با عکس داده بودیم ، ولی به طور خلاصه می شه گفت : دسترسی به عنوان آخرین مطالب سایتها ، بدون نیاز به مراجعه مکرر به سایت برای باخبر شدن آپدیت آن سایت .
 15.  
 16. مدیریت بسیار کاملتر بر روی علاقه مندی ها یا همان Favorites : شما می توانید لیست سایتهای مورد علاقه خود رو در IE به راحتی اضافه کنید ولی مثلااگه یه روز بخواهید ویندوزتون رو عوض کنید خواهید دید که تمامی علاقه مندی هاتون نیز پاک میشه ولی در فایر فاکس میشه اونها را به راحتی ذخیره کرد و بعدا مجددا وارد مرورگر کرد .
 17.  
 18. امکان حذف کوکی ها و لیست سایتهای مرور شده : شما درFF تنها با فشردن چند کلید ترکیبی Ctrl+Shift+Del به راحتی قادر به پاکسازی مرور اینترنتی خود خواهید بود  کاری که در IE از طریق منوها و با چند عمل مختلف انجام می گیرد .
 19.  
 20. تغییر ظاهر فایر فاکس : شما حتی می توانید در FF شکل ظاهری مرورگر را تغییر دهید ( یا به قول خودمون تغییر پوسته ) . این هم یکی دیگر از مزیتهای FF نسبت به IE .
 21.  
 22. جستجوی دقیقتر : در IE شما با فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl+F میتوانستید به جستجو در متون به کار رفته در صفحه بپردازید ولی اولا مکان قرار گیری پنجره Find نامناسب بود و جستجو با آن کمی وقت گیر می بود و لی در FF علاوه بر قرار گیری این پنجره در مکانی بسیار عالی ، شما می توانید کلیه موارد یافت شده را های لایت (Highligh) کنید در کار جستجو را بسیار راحت تر می کند .
 23.  
 24. جستجوی سریع بدون نیاز به تایپ کلمه : شما در FF می توانید عبارتی را با ماوس انتخاب ( یا همان های لایت ) کرده و سپس یک کلیک راست کنید خواهید دید که گزینه ای در منوی کلیک راست وجود دارد با عنوان Search Web For Test که البته به جای کلمه Test عبارت های لایت شده شما قرار دارد و تنها با کلیک برروی این گزینه می توانید نتایج جستجو را در سایت گوگل مشاهده کنید .
 25.  
 26. مدیریت بسیارکاملتر بر روی فریمها : در FF در صفحاتی که از فریم استفاده شده باشد ، شما قادر خواهید بود که مثلا تنها فریم را مشاهده کنید و یا تنها فریم را ذخیره کنید و یا سورس فریم را ببینید و کارهای مختلف دیگری که می توانید بر روی فریمها انجام دهید .
 27.  
 28. تبدیل قالب سایتها مناسب برای فارسی زبانان : شما همچنین می توانید بسیاری از سایتها را مطابق با استاندارد فارسی از راست به چپ کنید . یعنی تصور کنید در قسمت Yahoo Mail ، تمامی منوها در سمت چپ قرار دارند ولی طبق استاندارد فارسی منوها می بایست در سمت راست قرار داشته باشند ، شما کافی است در فایر فاکس یک کلیک راست کنید و گزینه Switch Page Direction را انتخاب نمایید . خواهید دید که تمامی منو های موجود در سمت چپ به سمت راست منتقل شده اند . این عمل در بسیاری از سایتها جواب قابل قبولی را می دهد که در نوع خود بی نظیر است .
 29.  
 30. حذف اتوماتیک پنجره های تبلیغاتی : فایر فاکس همچنین به صورت اتوماتیک پنجره های تبلغاتی را می بندد که این مورد یکی از مشکلات اساسی کاربران IE می باشد ولی فایر فاکس به راحتی این مشکل را حل کرده است .
 31.  
 32. جستجو در سایت گوگل بدون تایپ کردن کلمه : شما می توانید در FF یک کلمه را با کمک ماوس انتخاب (های لایت) کرده و سپس کلیک راست نمایید . مشاهده خواهید کرد که گزینه ای با عنوان Search the web for X اضافه میشود که البته به جای حرف X کلمه ای که انتخاب کرده اید مشاده می گردد و شما با کلیک بر روی این گزینه می توانید نتایج جستجو را در سایت گوگل ، بدون تایپ کردن حتی یک حرف ، مشاهده کنید ! .
 33.  
 34. نمایش آخریم مراجعات : علاوه بر دارای بودن History ، همچنین شما می توانید در فایر فاکس ، آخرین ۱۰ سایت بازدید شده را تنها با یک کلیک مشاده نمایید .

پس از این ۲۰ دلیل قانع کننده برای تعویض مرورگر خود از IE به FF ، می بایست یک نمره ۲۰ هم به فایر فاکس داد !، آیا هنوز هم مایل به استفاده از اینترنت اکسپلولر هستید ؟!